
stirile imobiliare
Vineri, 2 mai 2025 / 08:22:45
Au început forajele pentru consolidarea drumului spre Poiana Brașov
BRAȘOV (MEDIAFAX) – Lucrările de consolidarea a drumului spre Poiana Brașov au ajuns în faza executării forajelor necesare turnării piloților care asigură rezistența zidului de sprijin pentru acest tronson de drum. Este vorba de 51 de piloți forați cu un diametru de aproape 1 metru, transmite Primăria Brașov.
Obiectivul Primăriei Brașov este ca începând cu luna august să se circule în deplină siguranță pe ambele benzi ale acestui sector de drum.
,,Pentru noi această lucrare este o prioritate pentru că vorbim de principala legătură cu Poiana Brașov. De aceea i-am cerut constructorului să respecte fiecare termen, astfel încât la începutul lunii august să avem lucrarea finalizată și să se poată circula pe fiecare bandă pe sens. Am început forajele, unele până la o adâncime de 17 metri, și montarea coloanelor de fier-beton. Este o lucrare complexă, dacă ne gândim că vor fi turnați peste 50 de piloți de beton, de aproape un metru lățime. După turnarea piloților, vom turna și o grindă de beton, de 1,20 m înălțime pe 3,35 m lățime, ca să ne asigurăm că acest tronson de drum nu va mai avea probleme mulți ani de acum încolo”, spune primarul George Scripcaru.
Conform proiectului, se vor fora 51 de piloți cu diametrul de 880 mm, dintre care 41 de bucăți vor avea lungimea de 17 m, și 10 piloți cu lungimea de 15 m. Urmează construirea unei grinzi din beton armat pe o lungime de 50 m, cu o înălțime de 1.20 m și o lățime de 3,35 m. Ulterior se va monta o rigolă de acostament, va fi construit sistemul rutier, va fi montat parapetul de siguranță și trasate marcajele rutiere.
Termenul estimat pentru finalizarea lucrărilor este 5 august 2025.
În luna martie, Primăria Brașov a fost sesizată cu privire la surparea unei porțiuni a zidului de sprijin de la Km 6 al drumului spre Poiana Brașov. În urma constatărilor de la fața locului, Comitetul Local pentru Situații de Urgență a luat hotărârea, în data de 14 martie, de executare a lucrărilor în regim de urgență. Sectorul de drum a fost pus în siguranță, iar circulația se desfășoară pe o singură bandă, alternativ, printr-un sistem de semaforizare.
La sfârșitul lunii martie, municipalitatea a semnat contractul pentru „Lucrări de punere în siguranță și documentații tehnice pentru sectorul de drum DN 1E – Km 6+000”, cu RS Activ. Valoarea contractului este de 3.790.985,10 lei fără TVA și include studiul topografic, studiul geotehnic, expertiza tehnică, proiectul tehnic și lucrările de execuție de consolidare a zidului de sprijin.
Articolul Au început forajele pentru consolidarea drumului spre Poiana Brașov apare prima dată în Mediafax.
Mediafax
Lucrările de consolidarea a drumului spre Poiana Brașov au ajuns în faza executării forajelor necesare turnării piloților care asigură rezistența zidului de sprijin pentru acest tronson de drum. Este vorba de 51 de piloți forați cu un diametru de aproape 1 metru, transmite Primăria Brașov.
Articolul Au început forajele pentru consolidarea drumului spre Poiana Brașov apare prima dată în Mediafax.Read MoreMediafax