
stirile imobiliare
În cadrul slujbei, decanul Colegiului Cardinalilor, Giovanni Battista Re, a sfințit pâinea și vinul, iar corul a cântat Rugăciunea Domnului. Un moment de reculegere a fost ținut la sfârșitul împărtășaniei, pentru a ajuta cardinalii să reflecteze asupra sarcinii de a alege un nou papă.
Cei 133 de cardinali trebuie să își predea telefoanele mobile și să rămână izolați de lumea exterioară până la alegerea noului papă, aventurându-se afară doar pentru călătoria între cazare și Capela Sixtină.
Cardinalii depun un jurământ de confidențialitate, la fel ca tot personalul Vaticanului care îi asistă, de la bucătari și femei de serviciu la șoferi și medici, potrivit The Guardian.
În fiecare zi au loc două runde de vot, una dimineața și una după-amiaza. La sfârșitul fiecărei sesiuni de vot, din coșul de fum instalat deasupra Capelei Sixtine iese fum – dacă este negru, înseamnă că votul nu a dus la nicio decizie, dacă este alb, înseamnă că a fost ales un nou papă.
Dacă alegerile se prelungesc, cardinalii își vor lua o zi liberă pentru reflecție după trei zile întregi de vot.
Articolul Cardinalii au participat la o slujbă la Bazilica Sfântul Petru înainte de alegerea noului papă apare prima dată în Mediafax.
Mediafax
Cardinalii au participat, miercuri, la o slujbă în Bazilica Sfântul Petru din Vatican pentru a celebra o ultimă Liturghie înainte de conclavul pentru alegerea viitorului papă, informează CNN.
Articolul Cardinalii au participat la o slujbă la Bazilica Sfântul Petru înainte de alegerea noului papă apare prima dată în Mediafax.Read MoreMediafax