
stirile imobiliare
Programul, numit „Supercharged Sandbox”, oferă firmelor din sectorul financiar acces la putere de calcul avansată şi software AI personalizat, facilitând testarea în condiţii controlate a noilor produse şi tehnologii.
Programul este deschis tuturor companiilor financiare care experimentează cu IA, oferind sprijin tehnic, seturi de date optimizate şi asistenţă în domeniul reglementărilor.
Jessica Rusu, directorul pentru date şi informaţii al Autorităţii de Conduită Financiară (FCA), a declarat că parteneriatul va susţine firmele care doresc să testeze soluţii AI, dar care nu dispun încă de capacităţile necesare.
Ministrul britanic al finanţelor, Rachel Reeves, a subliniat că eliminarea barierelor în calea creşterii economice reprezintă o prioritate maximă pentru guvern, lăudând răspunsul pozitiv al FCA la solicitările sale de reducere a birocraţiei.
Reprezentanţii Nvidia au afirmat că iniţiativa le va permite firmelor să exploreze inovaţii bazate pe AI într-un mediu sigur, utilizând platforma sa accelerată de calcul.
Jochen Papenbrock, şeful diviziei tehnologii financiare EMEA în cadrul Nvidia, a menţionat că inteligenţa artificială transformă fundamental sectorul financiar, aducând îmbunătăţiri în analiza datelor, automatizare şi managementul riscurilor.
Programul „Supercharged Sandbox” va fi lansat oficial în a doua jumătate a anului 2025.
Articolul Marea Britanie a lansat un program pentru testarea soluţiilor AI în sectorul financiar apare prima dată în Mediafax.
Mediafax
Autoritatea de reglementare financiară din Marea Britanie a lansat luni un program pentru testarea tehnologiilor de inteligenţă artificială (AI), în parteneriat cu producătorul american de cipuri Nvidia, în cadrul unei iniţiative menite să sprijine inovaţia şi creşterea economică, potrivit Reuters.
Articolul Marea Britanie a lansat un program pentru testarea soluţiilor AI în sectorul financiar apare prima dată în Mediafax.Read MoreMediafax