
stirile imobiliare
Mexicul „fură” apă din Texas și s-ar putea confrunta cu tarife suplimentare dacă nu se oprește, a declarat Donald Trump, potrivit Sky News.
Fermierii texani sunt afectați, a mai spus Trump, referindu-se la un acord SUA-Mexic vechi de 81 de ani.
În conformitate cu Tratatul privind apa din 1944, Mexicul trebuie să trimită în SUA o cantitate precisă de apă din Rio Grande la fiecare cinci ani.
„Mexicul a furat apa de la fermierii din Texas”, a spus Trump pe Truth Social, adăugând că ar putea impune tarife sau sancțiuni dacă mexicanii nu respectă tratatul.
Președinta Mexicului, Claudia Sheinbaum, a răspuns pe platforma X spunând că țara sa s-a confruntat cu seceta în ultimii trei ani. Sheinbaum a mai spus că Mexicul a respectat tratatul privind apa „în măsura în care apa este disponibilă”.
Articolul Trump spune că Mexicul „fură” apă din Texas și amenință cu noi tarife apare prima dată în Mediafax.
Mediafax
Președintele american Donald Trump acuză Mexicul că „fură” apă din Texas. Trump amenință țara vecină cu noi tarife.
Articolul Trump spune că Mexicul „fură” apă din Texas și amenință cu noi tarife apare prima dată în Mediafax.Read MoreMediafax