
stirile imobiliare
Imediat după anunțarea exit-poll-urilor, cei doi candidați au avut declarații de presă. Ulterior, George Simion a postat inclusiv pe rețelele sociale că el este „noul președinte” al României, însă în locul numelui țării a folosit un steag care a devenit subiect de glume pentru internauți.
La prima vedere, steagul pare cel al României, însă în realitate, este al Ciadului. Acest lucru a fost semnalat în mediul online, dar și verificat de către Grok pe platforma X. Astfel, internauții au exploatat subiectul și l-au transformat într-o glumă pe pagina de Wikipedia a Ciadului.
În fotografia de mai jos se poate observa că George Simion este trecut în funcția de președinte al țării din 20 aprilie 2021.
Pe TikTok, susținătorii nemulțumiți de rezultat și-au spart televizorul
Pe platforma TikTok, mai mulți oameni care îl susțineau pe George Simion și-au exprimat nemulțumirea în privința rezultatului. De exemplu, un bărbat și-a spart televizorul în momentul în care exit-poll-urile îl dădeau câștigător pe Nicușor Dan.
Foto: captură video TikTok
Un alt utilizator TikTok a postat poze în care se vede cum televizorul și laptopul au fost sparte.
Foto: captură video TikTok
Turul 2 al alegerilor prezidențiale s-a încheiat cu victoria candidatului independent Nicușor Dan, care a obținut 53,6% din totalul voturilor valabil exprimate. George Simion, care a obținut în primul tur 40,96%, a luat în turul al doilea 46,4% din voturi.
Articolul Alegeri prezidențiale 2025. George Simion „a devenit” președinte pentru o altă țară/Glume și reacții după rezultatele turului 2 apare prima dată în Mediafax.
Mediafax
Turul 2 al alegerilor prezidențiale din România a avut loc pe 18 mai 2025 și s-a încheiat cu victoria candidatului independent Nicușor Dan. În ciuda exit-poll-urilor, liderul AUR, George Simion, anunța că el este „noul președinte” al României, iar acest lucru a fost marcat inclusiv printr-o postare pe rețelele sale sociale.
Articolul Alegeri prezidențiale 2025. George Simion „a devenit” președinte pentru o altă țară/Glume și reacții după rezultatele turului 2 apare prima dată în Mediafax.Read MoreMediafax