
stirile imobiliare
Datorită victoriei cu 2-1 în faţa celor de la FC Porto, Inter Miami rămâne în cărţile pentru faza următoare a Campionatului Mondial al cluburilor, scrie ProSport.
Gruparea portugheză a început meciul în forţă şi a deschis scorul în minutul 6, când Samu Aghehowa a transformat o lovitură de la 11 metri, acordată după consultarea sistemului VAR.
Imediat după pauză, Inter Miami a egalat în urma reuşitei lui Telasco Segovia. În minutul 54, starul argentinian Lionel Messi a executat magistral a lovitură liberă de la marginea careului, iar mingea s-a dus exact la vinclu, pe colţul portarului.
Până la final nu s-a mai înscris niciun gol, astfel că Inter Miami a ajuns la 4 puncte, la fel ca Palmeiras, care beneficiază de un golaveraj superior. FC Porto şi Al Ahly au câte un punct.
În ultima etapă, pe 24 iunie, de la ora 4:00 a României, vor avea loc meciurile FC Porto – Al Ahly şi Inter Miami – Palmeiras. Primele două se califică în optimile de finală.
Reacții în presa internațională
Desemnat omul meciului, Lionel Messi a fost lăudat de presa internaţioinală, la fel cum se întâmpla în perioada în care juca la Barcelona.
„Leo Messi este invincibil. Sau cel puţin aşa pare. Împotriva lui FC Porto a oferit un alt gol magistral din lovitură liberă şi o lecţie despre gestionarea unui meci care a fost dificil în primele minute, după penalty-ul lui Samu.
Între talentul inepuizabil al lui Messi, sclipirile venezueleanului Telasco Segovia şi măiestria lui Sergio Busquets, Inter Miami a reuşit să reziste până la final, gestionând excelent avantajul minim.
Cu răbdare şi profitând de pasivitatea portughezilor, Messi a condus «revoluţia» care a pus capăt meciului, asigurând o victorie care plasează echipa americană aproape de optimile de finală. O remiză cu Palmeiras asigură ambelor echipe calificarea”, au notat cei de la AS.
„Geniul fotbalului mondial” este titlul din Marca, jurnaliştii spanioli completând: „Un fault la CM al cluburilor. Un gol la CM al cluburilor. Un Messi la CM al cluburilor.
Vedeta argentiniană a adus victoria lui Inter Miami cu o lovitură liberă divină, dar va trebui să muncească din greu împotriva lui Palmeiras. Însă nimeni nu poate trece cu vederea că Inter Miami este prima echipă din MLS care învinge un club european într-un meci oficial. Istoric!
Cine crede că Leo nu mai e Messi? Să vadă meciul împotriva lui FC Porto, un club de top. Argentinianul a dat pase, a provocat faultul din care a rezultat faza de 1-1, a marcat acel gol uimitor… Leo e viu, prezent. Uitaţi de trecut. Leo e încă prezent, iar adversarii de la acest CM al cluburilor ştiu bine asta”.
Articolul Messi, gol şi victorie uriaşă cu FC Porto la Campionatul Mondial al Cluburilor apare prima dată în Mediafax.
Mediafax
Echipa americană de fotbal Inter Miami a câştigat meciul din etapa a doua din Grupa A de la Campionatul Mondial al cluburilor, golul victoriei fiind marcat de starul Lionel Messi.
Articolul Messi, gol şi victorie uriaşă cu FC Porto la Campionatul Mondial al Cluburilor apare prima dată în Mediafax.Read MoreMediafax