
stirile imobiliare
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a prezentat bilanțul acțiunilor de control derulate pe litoral în perioada 30 iunie – 12 iulie, în cadrul Comandamentului Sezon Estival 2025.
Obiectivul principal al autorităților a fost prevenirea riscurilor alimentare și protejarea sănătății publice, într-un context cu aflux crescut de turiști.
În total, au fost verificate 546 de unități de alimentație publică, printre care restaurante, terase, cofetării, fast-food-uri, baruri, magazine alimentare și un supermarket.
În urma controalelor, au fost identificate numeroase nereguli: manipularea necorespunzătoare a alimentelor, lipsa etichetării, condiții de igienă deficitare, precum și depozitarea necorespunzătoare a produselor.
Pentru aceste abateri, inspectorii au aplicat 106 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 1.076.600 de lei
Au fost emise 8 ordonanțe de suspendare temporară a activității și 6 de interzicere a activității.
De asemenea, 952 de kilograme de produse alimentare neconforme (carne, lactate, patiserie) au fost retrase de la comercializare și dirijate către neutralizare.
În contextul festivalului „Beach, Please”, ANSVSA a suplimentat echipele de control, efectuând 90 de verificări oficiale, care au dus la aplicarea a 5 sancțiuni, însumând 53.000 de lei.
Președintele ANSVSA, Dr. Alexandru Bociu, a declarat că rezultatele reflectă eficiența măsurilor de prevenție și consiliere implementate: „Colaborarea cu operatorii economici și vigilența autorităților ne-au permis atingerea obiectivului zero cazuri de toxiinfecții alimentare. Vom continua controalele cu aceeași rigurozitate”.
Articolul ANSVSA a dat amenzi de peste 1 milion de lei pe litoral. Controalele vor continua apare prima dată în Mediafax.
Mediafax
În primele două săptămâni ale sezonului estival, inspectorii ANSVSA au verificat aproape 550 de unități de alimentație publică de pe litoral și au aplicat sancțiuni de peste un milion de lei.
Articolul ANSVSA a dat amenzi de peste 1 milion de lei pe litoral. Controalele vor continua apare prima dată în Mediafax.Read MoreMediafax