
stirile imobiliare
Numărul infracțiunilor motivate politic a atins un nivel record în Germania, cu 84.172 de cazuri raportate în 2024 – o creștere de peste 40% față de anul anterior. Cele mai multe dintre aceste fapte sunt atribuite actorilor cu ideologie de extremă dreapta, potrivit raportului prezentat marți de ministrul de Interne, Alexander Dobrindt.
„Vom continua lupta împotriva extremismului de dreapta”, a declarat Dobrindt, subliniind amenințarea tot mai mare pe care o reprezintă această formă de radicalizare, scrie POLITICO.
Extremismul de dreapta, principala sursă de infracțiuni politice în Germania
Infracțiunile de extremă dreapta în Germania au crescut cu aproape 50%, iar numărul faptelor violente motivate politic a ajuns la cel mai înalt nivel din 2016 încoace — 4.107 cazuri. Mai mult de un sfert dintre aceste acte de violență au fost comise de persoane cu ideologie de dreapta radicală.
Holger Münch, șeful Oficiului Federal al Poliției Criminale (BKA), a avertizat că aceste date nu sunt doar cifre seci, ci reflectă o polarizare socială profundă și o radicalizare tot mai accentuată.
„Vedem o deplasare a societății spre dreapta, mai ales în rândul tinerilor, și o creștere a acceptării violenței”, a spus Münch.
Politicieni, activiști și comunitatea evreiască – ținte tot mai frecvente
Un alt fenomen îngrijorător este creșterea atacurilor împotriva politicienilor și a celor implicați în campanii electorale: 8.034 de infracțiuni de acest tip au fost înregistrate în 2024.
În plus, infracțiunile antisemite au crescut cu aproape 21%, ajungând la 6.236 de cazuri. Aproximativ jumătate dintre aceste fapte sunt atribuite tot extremei drepte, dar raportul menționează și o formă de „antisemitism importat”, legat de actori cu origini străine, adesea în contextul protestelor împotriva războiului din Gaza.
„Trebuie să ne așteptăm ca instituțiile evreiești și cetățenii evrei să rămână ținte și în viitor”, a avertizat Münch.
Articolul Creștere alarmantă a criminalității de extremă dreapta în Germania: Cu 50% mai mult în doar un an apare prima dată în Mediafax.
Mediafax
Germania se confruntă cu un val fără precedent de infracțiuni motivate politic, în special din zona extremei drepte, potrivit unui raport oficial publicat la Berlin.
Articolul Creștere alarmantă a criminalității de extremă dreapta în Germania: Cu 50% mai mult în doar un an apare prima dată în Mediafax.Read MoreMediafax