
stirile imobiliare
Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) a primit luni șase oferte de la constructori din țară, dar și din Austria și Turcia, la contractul pentru proiectarea și execuția tronsonului 2 Târgu Frumos-Lețcani al Autostrăzii „Unirii” A8, potrivit comunicatului publicat.
Cele șase oferte au fost primite de la firme și asocieri de firme atât din străinătate, cât și din țară.
Tronsonul 2 Târgu Frumos-Lețcani cu o lungime de 28.6 kilometri, pentru care costul estimat este de 5.5 miliarde lei.
Proiectul este finanțat cu fonduri europene prin Programul Transport PT 2021-2027.
Drumul ar putea fi gata în 3 ani și 8 luni
Proiectul va dura 46 de luni, dintre care 10 luni vor fi alocate pentru proiectare și 36 pentru execuție.
Segmentul de autostradă care va funcționa ca o centură a localității Podul Iloaiei ar trebui finalizat în cel mult 14 luni. Segmentul are o lungime de 4 kilometri, iar CNIR acordă punctaj suplimentar constructorului care finalizează acest segment.
Proiectul complex, cu provocări
Complexitatea tehnică a proiectului este ridicată, potrivit Companiei Naționale de Investiții Rutiere.
Pe traseu vor fi construite 33 de poduri și pasaje, cu o lungime totală de 7.8 kilometri, iar cel mai lung pasaj măsoară 1130 de metri și va fi construit peste râul Bahlui.
Vor fi și două tunele, dar și trei noduri ruiere: Nodul Podu Iloaiei, Nod Lețcani, Nod la Drumul de Legătură cu DN 28.
Contractul include și două drumuri de legătură: DN 28 D, cu două benzi, cu o lungime de 5.23 km, dar și DN 28 cu patru benzi, cu o lungime de 7.6 kilometri.
Articolul Firme din străinătate, dar și din țară, interesate să lucreze la tronsonul 2 al Autostrăzii Unirii A8 apare prima dată în Mediafax.
Mediafax
Mai multe firme din Austria și Turcia, dar și constructori din România, au depus oferte pentru execuția și proiectarea lucrărilor la cel de-al doilea tronson al autostrăzii Autostrăzii Unirii A8.
Articolul Firme din străinătate, dar și din țară, interesate să lucreze la tronsonul 2 al Autostrăzii Unirii A8 apare prima dată în Mediafax.Read MoreMediafax