
stirile imobiliare
Ministrul de Externe, Oana Ţoiu, a povestit despre existența unor situaţii grave din cadrul Agenţiei Române pentru Investiţii şi Comerţ Exterior (ARICE). Ea a spus că sunt angajaţi ai instituţiei care nu cunosc nici limba engleză, nici limba ţării în care lucrează.
Instituţia are ca scop principal sprijinirea antreprenorilor români în pieţele externe. Cu toate acestea, potrivit ministrului, unii dintre reprezentanţii ARICE detaşaţi în afara ţării nu pot comunica eficient.
„E complicat să poţi să-ţi faci meseria aşa”, a declarat Oana Ţoiu. Ministra a adăugat că în momentul evaluării activităţii, este puţin probabil ca acei angajaţi să mai rămână pe post.
În 2024, ARICE a cheltuit aproximativ 27 de milioane de euro. Oana Ţoiu susţine că o instituţie cu acest rol este necesară.
„Ţările au din ce în ce mai mult instrumente de promovare a propriilor antreprenori, de promovare a mediului lor de afaceri, de promovare a investiţiilor companiilor lor în alte ţări. Feedback-ul pe care l-am primit, felul în care au reacţionat antreprenorii şi mediul de afacerilor, asta a fost mixt”, a spus ministra de Externe.
Ea a explicat că doar în anumite cazuri punctuale au existat rezultate vizibile. În rest, eficienţa activităţii instituţiei rămâne discutabilă.
„Resursele care le-au fost alocate din punctul nostru de vedere nu sunt cu adevărat reflectate în rezultatele aduse (…) Spre noi au venit observaţii din partea unor antreprenori că au găsit în două, trei ţări angajaţi ARICE, a căror misiune era promovarea investiţiilor româneşti sau aducerea unor investiţii străine către România, care nu ştiau engleză. Şi nici limba statului respectiv. E complicat să poţi să-ţi faci meseria aşa. Mă îndoiesc că vor putea continua în momentul în care cu adevărat măsurăm rezultatele”, a mai declarat Oana Ţoiu.
Aceasta consideră că sunt necesare schimbări fundamentale în funcţionarea ARICE pentru a putea livra rezultatele aşteptate de mediul de afaceri.
Articolul Oana Țoiu, critică la adresa ARICE: Angajaţii sunt trimişi în străinătate fără să ştie engleză sau limba locală apare prima dată în Mediafax.
Mediafax
Oana Ţoiu, ministrul de Externe, critică activitatea unor angajaţi ai Agenţiei Române pentru Investiţii şi Comerţ Exterior (ARICE), care sunt trimişi să promoveze afacerile româneşti în străinătate, deşi nu cunosc limba engleză sau limba ţării în care lucrează.
Articolul Oana Țoiu, critică la adresa ARICE: Angajaţii sunt trimişi în străinătate fără să ştie engleză sau limba locală apare prima dată în Mediafax.Read MoreMediafax