
stirile imobiliare
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat luni că Moscova este pregătită să participe la a treia rundă de negocieri cu Ucraina, menționând totodată că Rusia încă așteaptă propuneri concrete privind momentul desfășurării discuțiilor, informează Baha.
În plus, Peskov a afirmat că Rusia are în vedere că Statele Unite continuă să furnizeze arme Ucrainei, deși nu a precizat în ce măsură acest lucru va influența poziția Moscovei în negocieri. „S-a vorbit mult despre costurile ridicate și alte aspecte; acum se pare că aceste livrări vor fi plătite de Europa”, a spus el.
Peskov a comentat și tensiunile cu Organizația Tratatului Atlanticului de Nord (NATO) în zona Mării Baltice, acuzând țările europene riverane că adoptă „politici agresive”. El a calificat exercițiile militare din Estonia, care implică muniție de război, drept o tentativă de „escaladare”.
Primele două runde de dialog: rezultate modeste
Prima rundă, în mai 2025, în Istanbul, a marcat primul contact direct de după 2022. Discuțiile s-au încheiat fără un armistițiu, dar s-a convenit un schimb de prizonieri și reîntoarcerea cadavrelor.
A doua rundă, la 2 iunie, tot în Istanbul, a durat sub o oră, fără progres privind încetarea focului, dar s-a decis un schimb de 1.000 de prizonieri de ambele părți, plus returnarea trupurilor militarilor decedați.
Articolul Peskov spune că Moscova este pregătită pentru a treia rundă de negocieri cu Ucraina: Rusia are în vedere că SUA furnizează arme Ucrainei apare prima dată în Mediafax.
Mediafax
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat luni că Rusia este pregătită pentru o a treia rundă de negocieri cu Ucraina și așteaptă propuneri concrete privind data discuțiilor. El a precizat că SUA continuă să furnizeze arme Ucrainei, iar costurile vor fi asigurate de Europa. De asemenea, Peskov a acuzat țările NATO din Marea Baltică de a adopta politici „agresive”.
Articolul Peskov spune că Moscova este pregătită pentru a treia rundă de negocieri cu Ucraina: Rusia are în vedere că SUA furnizează arme Ucrainei apare prima dată în Mediafax.Read MoreMediafax