
stirile imobiliare
Două politiciene democrate din SUA, senatoarea Elizabeth Warren și reprezentanta în Camera Deputaților Jan Schakowsky, au tras un semnal de alarmă în privința celor mai mari companii farmaceutice din America, inclusiv Pfizer. Democratele spun că acestea ar plăti taxe foarte mici în SUA, în ciuda faptului că obțin zeci de miliarde de dolari anual din vânzarea medicamentelor, potrivit informațiilor furnizate de CNBC.
Cele două parlamentare au trimis marți scrisori oficiale către cinci mari companii farmaceutice, Pfizer, Merck, Johnson & Johnson, AbbVie și Amgen, în care le acuză că își mută profiturile în țări cu taxe scăzute, precum Irlanda și Bermuda, pentru a evita plata impozitelor în SUA.
„Este doar unul dintre modurile în care codul fiscal a fost denaturat în favoarea companiilor farmaceutice bogate, care profită de pe urma americanilor, cărora le vând cele mai scumpe medicamente din lume, fără să-și plătească partea corectă de taxe”, au scris Warren și Schakowsky în scrisorile lor, criticând direct Congresul și prima administrație a lui Trump.
Strategia este posibilă datorită unei legi semnată de Donald Trump în 2017, Tax Cuts and Jobs Act, care a creat noi avantaje fiscale multinaționalelor, permițând „rotirea profiturilor” prin subsidiare offshore, în loc să o oprească. Acum, în 2025, administrația republicană vrea să facă permanente acele reduceri fiscale, printr-un nou proiect legislativ, care se află în dezbatere în Senat, păstrând portiţa prin care profiturile pot fi „rotite” prin filiale offshore cu taxe mici.
„Trebuie trase la răspundere pentru că pun profitul mai presus de oameni”
Parlamentarii au întrebat în scris firmele dacă au făcut lobby pentru a-și păstra aceste avantaje. Johnson & Johnson, de exemplu, a cheltuit peste 150.000 de dolari în ultimul trimestru din 2024 pentru a influența legislația fiscală internațională.
„Aceste companii trebuie trase la răspundere pentru că pun profitul mai presus de oameni”, a declarat Elizabeth Warren într-un comunicat pentru CNBC, subliniind că „Ar fi o palmă dată americanilor ca Congresul să extindă portițele fiscale pentru companiile Big Pharma care fac miliarde și totuși îi suprataxează pe cetățeni.”
Parlamentarii democrați le-au cerut companiilor vizate să răspundă oficial până pe 1 iulie.
Pfizer, acuzată că a ascuns profituri de 20 miliarde dolari
Pfizer a fost vizată și într-un raport separat, publicat în martie, unde era acuzată că a folosit o strategie numită „round-tripping” ca să nu plătească taxe în SUA pentru 20 de miliarde de dolari obținuți din vânzările anului 2019 pe piața americană. „Rotirea fondurilor” este o tactică de evitare fiscală, prin care o companie își mută profiturile în mod artificial către o subsidiară dintr-un paradis fiscal, apoi le aduce înapoi sub forma unor investiții sau plăți care sunt fie neimpozabile, fie impozitate redus.
Investigația a arătat că firma a canalizat profiturile prin subsidiare din Irlanda și Puerto Rico, chiar dacă medicamentele erau vândute în SUA. Senatorul Ron Wyden, autorul raportului, a descris cazul Pfizer drept „cea mai mare schemă de evitare fiscală din istoria industriei farmaceutice.”
Pfizer spune însă că a plătit 12,8 miliarde de dolari în taxe federale în ultimii patru ani și că a depus documentele justificative la autoritățile americane.
Scrisorile oficiale către giganții farmaceutici au fost trimise în timp ce administrația Trump ia în calcul să scumpească importurile de medicamente pentru a încuraja producția locală.
Articolul Pfizer și alți giganți farma, acuzați că evită plata taxelor prin paradisuri fiscale: „Pun profitul înaintea oamenilor” apare prima dată în Mediafax.
Mediafax
Cinci dintre cele mai mari companii farmaceutice din SUA, inclusiv Pfizer și Johnson & Johnson, sunt acuzate de parlamentarii democrați că evită plata taxelor federale, transferându-și profiturile în paradisuri fiscale. În același timp, investesc milioane pentru a influența deciziile politice în favoarea lor și obțin miliarde de dolari din medicamentele vândute americanilor.
Articolul Pfizer și alți giganți farma, acuzați că evită plata taxelor prin paradisuri fiscale: „Pun profitul înaintea oamenilor” apare prima dată în Mediafax.Read MoreMediafax