
stirile imobiliare
Fitto, care este în prezent responsabil de fonduri regionale în valoare de 400 de miliarde de euro, este în dezacord cu șefa sa, președinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen, cu privire la un plan de creștere dramatică a puterii guvernelor naționale în gestionarea fondurilor, în detrimentul organismelor locale.
Regres major pentru regiuni
Acest lucru ar reprezenta un regres major pentru regiuni și pentru Fitto, care s-a ocupat de așa-numita politică de coeziune încă de la introducerea acesteia în anii 1970, cu scopul de a reduce decalajul dintre zonele mai sărace și cele mai bogate din Europa, potrivit Politico.
Von der Leyen investește un capital politic important în reformarea radicală a bugetului UE, în valoare actuală de 1.2 trilioane de euro, pentru ciclul 2028-2034.
Planul de a redirecționa miliarde de euro din fondurile UE de la agricultură și cheltuielile regionale către apărare și inovare provoacă însă valuri de șoc la Bruxelles și în capitalele naționale.
Tensiunile care au mocnit luni de zile în interiorul clădirii Berlaymont au ajuns acum la punctul de fierbere, înaintea prezentării propunerii de buget a Comisiei, pe 16 iulie.
Von der Leyen susține revizuirea unui set de criterii – cunoscut sub numele de formula Berlin – care alocă o parte importantă din fondurile de coeziune regiunilor subdezvoltate din bloc, au declarat pentru POLITICO doi oficiali UE și doi diplomați UE.
Transferul fondurilor către guvernele naționale
Modificarea regulilor ar putea duce la transferul direct al fondurilor de către Comisie către guvernele naționale, care ar avea mai multă libertate în ceea ce privește alocarea fondurilor către regiuni. Criticii consideră că acest lucru este problematic, deoarece ar putea accentua disparitățile existente în cadrul fiecărei țări și ar putea marginaliza anumite regiuni din acest proces.
„Este practic o renaționalizare a programelor”, a declarat unul dintre oficialii UE care, la fel ca și alții citați în articol, a beneficiat de anonimat pentru a se putea exprima liber.
Fitto din Italia, renumit pentru comportamentul său public calm și rezervat, conduce opoziția împotriva acestor schimbări radicale care ar putea diminua puterea sa în cadrul Comisiei în anii următori.
Punctul său de vedere este împărtășit în mare măsură de Serafin, deputații europeni din Partidul Popular European (PPE) al lui von der Leyen, 149 de regiuni și 14 guverne naționale, care au adresat o scrisoare critică președintelui Comisiei.
„16 iulie va fi doar începutul luptei”, a declarat Olbrycht, prevăzând negocieri dificile cu capitalele naționale și Parlamentul în viitor.
Liniile de fractură ale bugetului
Susținătorii reformei finanțării coeziunii – în primul rând, puternicul departament bugetar al Comisiei, dacă nu chiar comisarul însuși – susțin că aceasta va permite o mai mare simplificare și investiții mai strategice în apărare și dezvoltarea industrială.
Modificările fac parte dintr-un plan mai amplu de a grupa fondurile agricole și regionale – care împreună reprezintă aproximativ două treimi din bugetul UE de 1.2 trilioane de euro – într-un singur fond pentru fiecare țară, în care plățile sunt legate de realizarea reformelor economice.
Criticii susțin că noul sistem va ocoli efectiv regiunile și va crea un deficit democratic, organismele locale suportând greul eșecului guvernelor de a realiza reforme economice majore.
Scepticii se tem, de asemenea, că liderii autocrați, precum Viktor Orban din Ungaria, vor reduce finanțarea UE pentru regiunile guvernate de rivalii politici.
Pentru a preveni acest risc, Fitto și Serafin susțin legarea plăților regionale de reformele locale. De asemenea, ei caută măsuri de siguranță pentru a asigura finanțarea fermierilor și a regiunilor, chiar dacă reformele nu sunt îndeplinite.
Dezacordul dintre departamentele Comisiei responsabile de buget și regiuni cu privire la politica de coeziune este atât de puternic încât, cu mai puțin de două săptămâni înainte de data publicării bugetului, nu au finalizat încă un proiect de text. Spre deosebire de multe alte domenii ale bugetului, consultările interne pe această temă nu au început încă, au declarat cei doi oficiali pentru POLITICO.
„Există viziuni diferite în cadrul Comisiei”, a spus Olbrycht.
Articolul Raffaele Fitto se opune planului Ursulei von der Leyen de a ocoli regiunile în noul buget al UE apare prima dată în Mediafax.
Mediafax
Comisarul italian Raffaele Fitto conduce o luptă de retragere în cadrul executivului UE pentru a asigura un rol puternic regiunilor Europei în noul buget multianual al blocului.
Articolul Raffaele Fitto se opune planului Ursulei von der Leyen de a ocoli regiunile în noul buget al UE apare prima dată în Mediafax.Read MoreMediafax