
stirile imobiliare
Decizia lui Donald Trump de a trimite 2.000 de membri ai Gărzii Naționale în Los Angeles a declanșat un val de furie în rândul populației. Protestele au început vineri seara și s-au intensificat până duminică, culminând cu ciocniri violente între manifestanți și trupele Gărzii Naționale în fața Centrului Metropolitan de Detenție.
„Vom trimite tot ce avem nevoie pentru a ne asigura că există lege și ordine”, a declarat Donald Trump, susținând că intervenția este necesară pentru a „aborda anarhia”. Cu toate acestea, măsura a fost criticată vehement de guvernatorul Californiei, Gavin Newsom, care a numit decizia „intenționat inflamatorie” și a acuzat Casa Albă că vrea doar „un spectacol”, scrie The Standard.
Donald Trump și Garda Națională în Los Angeles: reacții dure din partea autorităților locale
Într-o postare pe platforma X, Newsom a declarat că nu există un deficit de aplicare a legii care să justifice trimiterea Gărzii Naționale și a cerut protestatarilor să nu răspundă cu violență. În replică, Trump a postat pe Truth Social acuzații la adresa guvernatorului, folosind un joc de cuvinte jignitor și numindu-i pe manifestanți „insurgenți plătiți”.
Reacția poliției din Los Angeles la intervenția Gărzii Naționale
Șeful poliției din Los Angeles, Jim McDonnell, a catalogat o parte dintre protestatari drept „anarhiști” și a precizat că aceștia au tras cu „artificii comerciale” asupra ofițerilor. În urma incidentelor, 39 de persoane au fost arestate în weekend, iar trei ofițeri au fost răniți. McDonnell a recunoscut că situația a scăpat de sub control, subliniind gravitatea tulburărilor.
Aceasta este prima activare a Gărzii Naționale fără solicitarea guvernatorului unui stat în ultimele șase decenii. Criza politică declanșată de acest gest adâncește conflictul dintre administrația Trump și autoritățile locale din California.
Articolul Violențele continuă în Los Angeles. Protestatarii s-au ciocnit cu trupele Gărzii Naționale trimise de Trump apare prima dată în Mediafax.
Mediafax
Mii de persoane au ieșit pe străzile din Los Angeles în noaptea de duminică, protestând împotriva deciziei președintelui Donald Trump de a desfășura Garda Națională fără acordul guvernatorului statului California. Tensiunile au escaladat rapid, forțele de ordine intervenind cu gaze lacrimogene și arestând zeci de manifestanți.
Articolul Violențele continuă în Los Angeles. Protestatarii s-au ciocnit cu trupele Gărzii Naționale trimise de Trump apare prima dată în Mediafax.Read MoreMediafax